Régebbi és újabb események - leginkább utódaimnak

Papa project

Papa project

Öreg Motoros: egy bokatörés tapasztalatai I.

Pancserteszt: mit hogyan ha nem sikerült elkerülnöd

2020. március 07. - oktata

Tegnapelőtt szedték le a lábamról a gipszet. Épp ideje levonni a konzekvenciákat. Egyúttal összefoglalom az elmúlt 7-8 hét számomra részben új információit és saját tapasztalataimat.

img_20200212_122450.jpg

Először is nincs kis csonttörés, csak törés van. Örülj, ha nem „nagy” és nem többszörös, vagy nem túl komplikált. Alapból 6 hét gipszre, és ugyanannyi rehabilitációs időre számíts. Ne felejtsd, hogy a gipsz leszedése előtt elvileg szükséges még egy kontroll röntgen. (Magyarul lehet kísérletezni otthon a gipsz házilagos lebarkácsolásával a „kihordási” idő után, de ez nem kifejezetten ajánlott. És nem pusztán a család nyelvi továbbképzésének ellenjavalata miatt.) Ha műtét is volt: a sebgyógyulás 2 hét, „vasak”, fémhurkok kiszedése 6-12 hónap múlva. Vagy marad, és esetleg akadályoz a teljes mozgáshatárok kihasználásában. Azon sem kell meglepődni, ha gipsz után valamilyen más, „fel-lecsatolható” rögzítő eszköz használatát írják elő az orvosok. Az inaktivitás miatt preventív céllal (trombózis megelőzése) vérhígítók használatát is előírhatják, idősebbeknél szinte biztosan. Többnyire injekció formájában. Nem kellemes, de félni sem kell tőle.

A bokatörés a gyakori traumák közé tartozik. A boka korlátozott mozgásterjedelme ellenére az egyik legbonyolultabb összetett ízület. Többnyire a leggyengébb elem, a szárkapocs csont reccsen el a külső bokánál. Szerencsés esetben nem teljesen, de elmozdulásra még így is hajlamos. Többnyire műtéti a helyreállítása. Ennek jobb a teljes felépülési esélye a konzervatív (helyreteszik, „beállítják” és gipszelik) kezelésnél. Viszont a műtét fém behelyezéssel és varratokkal jár. Meg valamikor később újabb kis műtét a „vas” eltávolítása. A konzervatív kezelést inkább időseknél (műtéti kockázat kiiktatása), illetve gyulladásos jellegű szövődmények, kombinált csúnya zúzódások esetén alkalmazzák. (Meg persze „egyszerűbb” elmozdulás nélküli töréseknél.) Mindkét esetben pár nap kórházi tartózkodásra számítani kell. Az elején kb. 1 hétig „nyitott” fekvőgipsz a jellemző. Ha már nem nagyon dagad a boka és a láb (műtét esetén megfelelő a sebgyógyulás), következik a körgipsz. Ez lehet az ingyenes hagyományos, vagy saját zsebedre a műanyag „gipsz” (igazából műgyantával átitatott üvegszál). Utóbbi könnyebb egy kicsit és egész jól szellőzik. Így kánikula kivételével jó eséllyel megúszhatók a gipsz alatti viszketések és vakaródzási kísérletek. Az izmok is jobban tudnak mozogni, csökkenhet a levétel utáni rehabilitáció ideje. Az első felrakott példány egyúttal "járógipsz" lesz a későbbiekben, ha minden jól megy.  Fentiek miatt napjainkban a hajléktalanok kivételével szinte mindenki műanyag gipszet kér. Legyen nálad pénz, helyben kell fizetni. Legalább dupláját, mint amennyiért beszerezhető az alapanyag. Jelenleg 13e Ft környékét kóstálja egy lábgipsz. Az egészségügy a legjobb biznisz.

A rögzítés időtartama lábnál többnyire 6 hét. Kéznél néha kevesebb egy kicsit. Ennyi idő alatt elvileg lezajlik a biológiai gyógyulás, összeforrnak a csontok. De bármilyen komplikáció, nem kellő csontosodás, meg idősebbek esetén ez 1-2 héttel nőhet. Az első körgipsz nem járógipsz! Vizet nem kaphat – bár a műanyag önmagában bírja -, főleg nem a gipsz alatti terület. Lakáson belüli „egylábas” közlekedéshez meg kell tanulni két mankóval járni. Ennek több technikája lehet, de ne akarj egyből „száguldozni”. Ügyelj a vízfoltokra! Kicsit később kizárólag egyensúlyi okokból, kifejezett terhelés nélkül a sérült láb is letehető – ez már saját tapasztalat, orvosok érthető okokból nem javasolják. Szintén nem szokták jelezni bármely gipsznek egy áldásos mellékhatását: alvás közben kiválóan összekaristolható a másik lábad. Ezért hordj zoknit a jó lábadon éjjel is, és mindenképpen használj pizsamát, akár valahogy rögzítve a szárát a gipszen. Van egy további többnyire nem kommunikált örömforrás: nem feltétlenül nyeri meg tetszésedet a saját nemesítésű lábgomba tenyészeted alakulása. Vigyázz, ne dörzsöld! Nyugodtan „kezeld” valamilyen lehetőleg fújható vagy azzá tett jódszármazékkal (Braunol, Betadine). Bár ezeknek nem ez a fő felhasználási területe, de fungicid, gombaölő hatásuk is van, meg szépen „leszárítják” az adott területet. Ha ilyen gondod van, ne spórolj a direkt gombaölő krémekkel sem.

A mankózás sík terepen könnyen tanulható, nehezebb ügy a lépcsőzés. Lefelé konkrétan életveszély. Az elején legyen segítőd, aki végszükség esetén elkap vagy legalább megtámaszt. Alapszabály: felfelé a jó lábbal, lefelé a mankókkal és a rossz lábbal indulj. Vannak még a guruló „holdjárók”, a Déditől kölcsönkérheted, de ez elsősorban gördeszkázóknak ajánlott. Kertben talán mégis jobb a mankónál, meg rá lehet ülni a magaságynál, ha kertészkedni akarsz.

Járógipsz: vagy van/lesz, vagy nem. Elvileg néhány hét után átminősíthetik a „fekvőgipszedet”. Ilyenkor szintén elvileg kapsz rá egy sarkot meg némi erősítést. Esetleg egy műanyag/gumi tutyit. Vagy barkácsolsz egyet magadnak otthon meglévő anyagból, szivacsos strandpapucsokból, szandálokból. Tépőzáras kötegelőkkel csodát lehet művelni. Ha sarok elemmel bővítik a gipszedet az jó, mert a szintkülönbség miatt a derekad / gerinced meg a csípőd és térded is kaphat némi terheléses továbbképzést. Nem biztos, hogy annyira jól fog esni.

Az egész gipszes időszakodban fontos a sérült láb felpolcolása. Ha kórházban vagy az elején kapsz egy „szánkót”. Vagy valami komolyabb berendezést súlyosabb esetben. Marha jól lehet vele aludni, de ott úgyis borul a megszokott időrendet, még egyágyas szobában is. Otthon meg mindenféle párnaépítmények lehetnek a hálótársaid pár hétig. A lényeg, hogy ne lógasd napközben sem a lábadat, mert bedagadhat. Mindenhol találd meg a kényelmes felpolcolási lehetőséget. Az éjszakai párnák meg egy idő után elhagyhatók.

Nagyon várod már a gipsz levételét, többek közt szeretnél végre egy jót fürdeni. Lesz még egy röntgen. Aztán remélhetőleg megszabadítanak a túlsúlyodtól (és valószínűen még egy fáslit is kapsz ideiglenesen). Nem túl bizalomgerjesztők ezek a gyorsdarabolóra hajazó gipszvágó kütyük, de nyugi, nem először használja a kezelője. Viszont a gipsz alatti bőröd tekintetében túl sok szépségre ne számíts. Pikkelyes, mit egy vedlő kígyó, mindenhol felszíni elhalt, lógó bőrdarabkák. A színárnyalatai sem fogják elnyerni kifejezett tetszésedet. Ha mégse, akkor örülj, te vagy a kivétel. Ne birizgáld, kenegesd mindenféle testápolóval meg kenőccsel, napokon belül jelentős lesz a javulás. Áztatni és dörzsölni tilos! Maximum egy gyors zuhany fér bele.

Ennél fontosabb a lábad működése. Egyrészt még dagadhat egy kicsit egy ideig. Jobb, ha újból felpolcolod nyugalomban, meg a kapott fáslit is érdemes használni még pár napig. Ne legyen túl szoros! Másrészt bizony macerás, fájhat is egy kicsit, de leginkább valamilyen szinten beszűkült az érintett ízület(ek) mozgása. Rajtad is múlik, hogy milyen gyorsan állsz talpra. Használni kell, fokozódó terheléssel. Azért az első napokban olyan túlzottan ne vigéckedj. Ne akarj rögtön egylábas ugróiskolát végezni, nem fog menni. Ha van gyógytorna, légy együttműködő a szakemberrel. A gyakorlatok nem bonyolultak, otthon is végezd, mindig el kell menni a fájdalomhatárig. De nem tovább, neked kell érezni, mi az ami még belefér. Könnyen lehet, hogy felírnak valami segédeszközt (bokafix) is. Szerezd be azonnal gyógyászati segédeszköz szaküzletből. (Egyúttal vehetsz barkácsolási célokra egy tekercs műanyag gipszet is, ha szoktál berhelni...) Rém fontos a megfelelő méret. Körméretek kellenek (szabó centiméter), nem az, hogy hányas a lábad. Elvileg még a jobb-bal oldaliság is szempont. Az OEP szempontjából mindenképpen (1 év a kihordási idő). Olyan nagyon nem kell meglepődni, ha elsőre nem teljesen kielégítő a gyári vagy eladói információ, esetleg utóbbi kicsit tanácstalan. Ha felírták, a gipsz utáni időszak elején feltétlenül használd, főleg lakáson kívüli csámborgások idején. Ne szoríts túl, ügyelj a lábad keringésére. Orvossal egyeztetve fokozatosan lehet elhagyni, hogy erősödjön a sérült terület. Első hegymászó túrádnál újból elővehető, ha biztosra akarsz menni. Nekem még csak 2 napos tapasztalatom van vele (RB-40 Bokaízület rögzítő ortézis), nagyon jól stabilizál, ne fordítva vedd fel, ha dagad a lábfejed vedd le. Vagy ne vedd le, csak lazíts rajta egy kicsit. Ki kell tapasztalni.

A vérhígító injekciókat idősebbeknél szinte biztosan felírják. Tanuld meg használatát és ne feledkezz el a bőrfelület fertőtlenítéséről. Egyik nap egyik oldalra, következő nap a másikra add be (hasba). A gipsz levétele után is kell még egy ideig használni. Részemről néha egyet-egyet elsumákoltam, amikor lilulni kezdett az előző szúrik helye. Meg néhány adagot „légteleníteni” kellett a trehány gyártás miatt. De ha pl. fogászati beavatkozásra van szükséged, átmenetileg fel kell függeszteni. Ez ügyben konzultálj az orvosokkal.

Gyógyulást segítő tabletták: rengeteg csontképződést támogató készítmény van forgalomban. Nincs rájuk feltétlenül szükség, de ártani nem ártanak, ha a veséd és májad rendben van. Ne halmozd ezeket, azt kell kiválasztani, amelyik szimpatikus. Nem feltétlenül jobb a drágább, vagy pláne a pofátlanság kategóriájú. Én CalciTriot használtam. Lassan le is állok vele szervezetkímélési okokból.

Meglepődtem, hogy milyen hosszú lett a poszt. Le is hagyom róla a konkrét „motoros” esetemet. Egy második részben visszatérek rá rövidesen. Itt. Meg a vlogomon is körülnézhetsz.

Update 2020.06.02.

Hát ez bizony dagad változatlanul. Több, mint egy hónappal ezelőtt vettem is kompressziós harisnyát, az sokat segít. Amúgy szinte mindenre tudom már használni probléma mentesen. Színe is megközelítette a másik lábamét. A bokafixet csak kifejezetten nagy vagy hosszú terhelés esetén használom, amúgy a dagadást is megfogja ez is. Meg szedem a vénás-nyirokkeringés támogató gyógyszert. Előbb Detralexet, most Dimotecet. Ha elhagyom, sokkal jobban dagad. Az amúgy sem tökéletes lábfej-lábszár keringésem túl sokat kapott a sérüléssel meg a gipsszel. Kb. délig kibírja, utána nem, csak ha sokat mozgok vele. Hát ez van, de szerintem még mindig jobban jártam, mintha vasat tettek volna bele. 

A bejegyzés trackback címe:

https://papaproject.blog.hu/api/trackback/id/tr4415509088

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása